poniedziałek, 20 września, 2021
Zdrowie Aparaty słuchowe to kontakt ze światem dla niesłyszących

Aparaty słuchowe to kontakt ze światem dla niesłyszących

-

- Reklama -

Niedosłuch bardzo utrudnia życie w świecie hałasu i pośpiechu. Na szczęście minęły już czasy, że człowiek głuchy stał na marginesie. Teraz to już „historia”. Ludzi niesłyszących jest coraz więcej. Jedni już się urodzili z tą wadą, inni utracili słuch w wyniku wypadku, choroby itp. Ucho jest naszym drugim zmysłem (tuż po wzroku). Jakiekolwiek ograniczenie słuchu ma dla nas ogromne konsekwencje.

Czasami zdarza się tak, że urata słuchu występuje gwałtownie, jako nagła głuchota. Słuch pogarsza się nagle, bez żadnej przyczyny. Ucho przestaje przekształcać dźwięk w impulsy nerwowe dla mózgu, tak jak to się dzieje w zdrowym uchu. Objawy mogą wystąpić tylko w jednym uchu i nie odczuwa się przy tym żadnego bólu. Utrata słuchu może być nieznaczna i może pozostać niezauważona. Może być też na tyle duża, że w efekcie doprowadzi do całkowitej głuchoty. Każdemu z nas może się to przytrafić. Utrata słuchu zazwyczaj następuje stopniowo i zauważamy ją dopiero wtedy, gdy jest bardzo dokuczliwa, w późnym stadium.

Z pomocą przychodzi nauka i coraz nowsza technologia

Na szczęście aparat słuchowy pozwala pozbyć się problemów ze słuchem, przynosząc poprawę lub całkowicie rozwiązując ten problem. W jaki sposób?

Żeby dopasować aparat słuchowy, należy zacząć od badania słuchu. Należy ustalić, jak duża jest utrata słuchu. Dopiero wtedy można rozpocząć poszukiwanie odpowiedniego aparatu słuchowego. Wszystkie aparaty słuchowe działają na podobnej zasadzie: rejestrują dźwięki z otoczenia, przetwarzając je w postaci impulsów elektrycznych, a po odpowiedniej modulacji przekazują je do ucha. Na tym podobieństwo się kończy.

Aparaty słuchowe bardzo się różnią w zależności od stopnia utraty słuchu i osobistych potrzeb. Różnią się pod względem wielkości, kształtu i funkcji. Należy zapoznać się z dostępnymi na rynku modelami.

Mogą to być np. aparaty zauszne. To typy aparatów umieszczanych za małżowiną uszną. Są mało widoczne, ważą tylko kilka gramów i są niezwykle wytrzymałe. Jest to dobre rozwiązanie także ze względu na możliwości technologiczne oraz ogromną gamę kształtów i kolorów.

Inną opcją są aparaty wewnątrzuszne. Umieszcza się je wewnątrz przewodu słuchowego. W zależności od modelu aparatu i długości przewodu – stają się praktycznie niewidoczne. Ponadto wykorzystują one  naturalną akustykę małżowiny usznej.

Wszystkie elementy tego aparatu są umieszczone w malutkiej obudowie. Do ucha wsuwa się ją podobnie jak zatyczkę. Zdarzają  się aparaty posiadające plastikowy element w kształcie antenki, służący do wyciągania z ucha. Głośność i wybór programów można regulować za pomocą pilota (zależnie od modelu).

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które mogą bezprzewodowo łączyć się z urządzeniami elektronicznymi, np. z telefonami komórkowymi lub telewizorami.

Wśród aparatów wewnątrzusznych można wyróżnić kilka podtypów:

Wewnątrzuszne (ITE = IN THE EAR) – Wśród zalet jest dłuższa żywotność baterii, wersje o dużej mocy (dla osób z dużym ubytkiem słuchu), większy komfort obsługi, obudowa tego aparatu wypełnia całą małżowinę uszną;

Wewnątrzkanałowe (ITC = IN THE CANAL) – Jest to niewielki model wewnątrzuszny. Obudowa tego aparatu słuchowego umieszczona jest w kanale słuchowym, kończąc się na jego ujściu. Małżowina uszna pozostaje wolna.

Całkowicie wewnątrzkanałowe (CIC = COMPLETE IN CANAL) – Jest to najmniejszy model wewnątrzuszny, zapewniający najwyższy poziom dyskrecji. Jest właściwie niewidoczny z zewnątrz. Zwykle aparaty takie są zaopatrzone w nylonowy uchwyt, służący do ich wyciągania z przewodu słuchowego.

Podsumowując: aparaty te są bardzo dyskretne i niemal niewidoczne z zewnątrz, odpowiednie dla osób używających okularów, nie przeszkadzają przy uprawianiu sportu. Ponadto wykorzystują możliwości małżowiny usznej, zapewniając naturalny odbiór dźwięku (aparaty CIC).

Ale są również wady: odpowiednie są tylko przy lekkim lub umiarkowanym ubytku słuchu, zastosowanie zależy od wielkości przewodu słuchowego, konieczna jest częsta wymiana baterii i filtrów, wymaga starannej pielęgnacji, ponieważ ma niewielkie wymiary – cewkę telefoniczną można wykorzystać tylko w wybranych modelach. I jeszcze coś: wiążą się z większymi kosztami.

źródło: geers.pl – sklep z aparatami słuchowymi

Ostatnie wpisy

Zapach w domu to nie kwestia przypadku – jak wybrać ten odpowiedni?

Ładny zapach w czterech kątach pozwoli domownikom cieszyć się wspaniałą atmosferą oraz bezkompromisowym wypoczynkiem. Jak wybrać najlepszy odświeżacz powietrza...

Sprzątanie po remoncie? Zleć to profesjonalistom!

Sprzątanie po remoncie – jak się za to zabrać? Przede wszystkim warto kierować się kilkoma zasadami. Koniecznie trzeba zacząć od...

Dbaj o swój słuch każdego dnia! 5 sposobów, by uniknąć problemów ze słuchem

Uszy to jedna z ważniejszych części ciała dla człowieka. Odpowiednia troska o słuch powinna być wdrażana codziennie. Jako odbiorcy...

Studia MBA – sprawdź, dlaczego warto się na nie zdecydować!

Studia podyplomowe to popularny sposób na podniesienie swoich kompetencji zawodowych. W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą się programy...
- Reklama -

Podnośnik kanałowy – jak dokonać właściwego wyboru?

W każdym dobrym serwisie samochodowym powinien znaleźć się podnośnik kanałowy, który umożliwia przeprowadzanie podstawowych czynności diagnostycznych. Urządzenia te pozwalają...

Growbox – sposób na uprawę warzyw w warunkach indoor

Coraz więcej osób decyduje się na uprawę własnych warzyw w warunkach domowych. Osoby, które nie mają własnej działki i...

Polecamy!

Zapach w domu to nie kwestia przypadku – jak wybrać ten odpowiedni?

Ładny zapach w czterech kątach pozwoli domownikom cieszyć się...

Sprzątanie po remoncie? Zleć to profesjonalistom!

Sprzątanie po remoncie – jak się za to zabrać? Przede...
- Reklama -

Powinno Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Zachęcamy do przeczytania