W protetyce stomatologicznej znanych jest obecnie wiele technik i rozwiązań uzupełniania ubytków w uzębieniu. Jedną z nich są korony teleskopowe, które charakteryzują się przede wszystkim wysoką funkcjonalnością w przypadku wykonywania uzupełnień protetycznych ruchomych.. Co prawda zastosowanie koron teleskopowych w Polsce nie jest tak powszechne jak w zachodniej części Europy jednak ich stosowanie staje się coraz powszechniejsze. .
Korona teleskopowa – charakterystyka
Korona teleskopowa to rodzaj korony podwójnej, która składa się z tak zwanej korony pierwotnej i wtórnej. Korona pierwotna mocowana jest na stałe, natomiast korona wtórna dołączona jest za pomocą konstrukcji protez czy mostów. Korony teleskopowe wykonuje się z różnych materiałów, takich jak czyste złoto galwaniczne stopy złota czy innych metali nieszlachetnych oraz z tlenku cyrkonu Za najbardziej trwałe uznaje się te wykonane z czystego złota, jednak ze względu na ich wysoką cenę często wykonuje się je ze stopów nieszlachetnych oraz z cyrkonu
Ze względu na kształt korony teleskopowe dzielą się na dwa rodzaje, stożkowe i cylindryczne. Korony stożkowe charakteryzują się lekkim nachyleniem ścian bocznych, dzięki czemu wytwarzają podciśnienie i przysysają się na ostatnim etapie mocowania protezy. Niestety im większy kąt nachylenia boków, tym mniejsza retencja, czyli zdolność utrzymywania się wypełnienia w jamie ustnej. Dlatego właśnie korony stożkowe wymagają bardzo precyzyjnego wykonania. Natomiast korony cylindryczne posiadają idealnie proste i równoległe boki. Swoją stabilność utrzymują poprzez dokładne dopasowanie oraz wykorzystanie siły tarcia i oporu.
Korona teleskopowa – kiedy warto stosować?
Protetyka stomatologiczna zakłada bardzo szerokie zastosowanie koron teleskopowych. Doskonale sprawdzają się jako elementy utrzymujące protezy ruchome, przy ubytkach zębów w odcinkach bocznych oraz w przypadku bardzo rozległych braków. Można je stosować nawet w przypadku tak zwanych braków resztkowych.
Korony teleskopowe z powodzeniem mogą zastąpić mosty stałe, na przykład kiedy u pacjenta występują wyraźne przeciwskazania do jego zastosowania . Korony teleskopowe pozwalają na wykonywanie uzupełnień protetycznych łączących zęby własne i implanty . Most na bazie koron teleskopowych na implantach stanowi doskonałą alternatywę dla cementowanego mostu osadzonego na implantach.
Korona teleskopowa – zalety i wady zastosowania
Do podstawowych zalet zastosowania koron teleskopowych w protetyce stomatologicznej należą ich stabilność oraz retencja. Dużą zaletą jest również możliwość naprawy całej struktury czy licowania oraz łatwość utrzymania higieny zębów filarowych. Do pozytywnych właściwości zalicza się też możliwość wykonania uzupełnienia bez płyty podniebiennej lub łuku podniebiennego.
Największą wadą tego typu metody jest wysoki koszt wykonania. Samo uzupełnienie koronami teleskopowymi wymaga od lekarza wykonującego dużej precyzji i czasu.
Korony teleskopowe stanowią rozwiązanie bardzo funkcjonalne. Prawidłowo wykonane i zastosowane korony teleskopowe są gwarancją komfortu i bezpieczeństwa użytkowania oraz zadowalającego efektu kosmetycznego.