Przed właścicielami budynków oraz murowanych lub betonowych ogrodzeń zostało postawione niezwykłe wyzwanie – utrzymanie ich w czystości, by stanowiły ozdobę, a nie skazę okolicy. Dlaczego jest to wyzwanie? Chociażby z tego względu, że konstrukcji budowlanych nie rozpieszczają warunki pogodowe w Polsce, w której każda pora roku charakteryzuje się czymś innym – od śniegu, poprzez deszcze i wilgoć, aż do ponadprzeciętnych upałów. Dodatkowym utrudnieniem jest nielegalne graffiti, pojawiające się na budynkach najczęściej pod osłoną nocy. Jak zatem utrzymać zewnętrzne ściany w czystości?
Zacznij od… porządnego czyszczenia!
Czy ta wskazówka nie jest zbyt oczywista? Może tak, ale jej wprowadzenie w życie wcale nie należy do prostych zadań. W tym przypadku przede wszystkim trzeba rozważyć, czy warto do tej pracy wynająć firmę zewnętrzną, czy lepiej jest wykonać ją samodzielnie. W przypadku wysokich budynków zdecydowanie częściej polecane jest zatrudnienie zewnętrznych ekspertów, specjalizujących się w pracach porządkowych na wysokości. Bez względu na dokonany w tym aspekcie wybór, niezbędnym elementem, w który należy się wyposażyć, jest chemia do czyszczenia. Dobrej jakości środki chemiczne dadzą odświeżonej elewacji nowe życie, przywracając jej pierwotną pełnię kolorów. Czy tak odrestaurowana zewnętrzna ściana może pozostać na dłużej w niezmienionym stanie, czy kompleksowe czyszczenie będzie należało często powtarzać? Wszystko zależy od metod konserwacji budynku.
Co zrobić, aby elewacja pozostała czysta na dłużej?
Czyste ściany należy uodpornić na zmienne warunki pogodowe oraz ataki artystów-amatorów. Na rynku dostępny jest szeroki wybór środków przeznaczonych do konserwacji zewnętrznych murów. Często są one dostępne u producentów, których wiodącą linią produktów jest chemia do czyszczenia budynków. Warto więc zapoznać się z indywidualnymi właściwościami poszczególnych specyfików, a także z gwarancją producenta i szacowanym okresem trwałości efektu. W tej grupie na szczególną uwagę zasługuje wciąż niezbyt popularna powłoka antygraffiti, dzięki której niepożądane dzieła sztuki przestaną się pojawiać w najmniej spodziewanych miejscach. Warto rozważyć jej zakup, aby styl ścian, wybrany przez ich właściciela, pozostał niezmieniony aż do rozpoczęcia kolejnych prac remontowych.
A może murale?
Interesującym rozwiązaniem, możliwym do zastosowania po wyczyszczeniu elewacji, jest stworzenie na niej muralu, czyli wielkoformatowej grafiki na ścianie budynku. Jest to forma sztuki coraz bardziej popularna zwłaszcza w dużych miastach. Pozwala nawiązywać do szczególnych dla danej okolicy miejsc, osób lub wydarzeń, zwiększając tym samym świadomość społeczeństwa w danym temacie. Wybór tej możliwości z pewnością wpłynie pozytywnie na poziom estetyki budynku oraz całego sąsiedztwa.
Do stworzenia muralu należy zatrudnić osobę, posiadającą odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Podejmujący się tego zadania artysta najpierw projektuje grafikę w małym formacie, a gdy zostanie zatwierdzona przez zleceniodawcę, przenosi ją na wskazaną elewację – samodzielnie lub z pomocą przeszkolonego zespołu. Jest to proces czasochłonny i niezwykle trudny, dlatego warto zadbać, aby został profesjonalnie wykonany. Tego typu legalne graffiti zapewne wzbudzi zachwyt oraz respekt otoczenia, w tym także działających poza prawem malarzy ulicznych, zmniejszając tym samym ryzyko zniszczenia budynku. W celu zniwelowania go do minimum, na powierzchni rysunku może zostać położona tzw. powłoka antygraffiti.