Azot znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. W przypadku firm z dużym i stałym zapotrzebowaniem na ten gaz inwestycja w generator azotu jest bardzo opłacalna. W dłuższej perspektywie jest to tańsze rozwiązanie niż zaopatrywanie się za pośrednictwem butli ciśnieniowych czy też rurociągu.
Trzy główne typy generatorów azotu
Rodzaj technologii używanej do produkcji azotu ma duże znaczenie. To między innymi od niej zależy klasa czystości wytworzonego gazu. W przypadku generatorów azotu możemy wyróżnić trzy podkategorie różniące się metodą używaną do produkcji tego gazu. Chodzi mianowicie o modele membranowe, kriogeniczne oraz PSA (adsorpcja zmiennociśnieniowa). Technologia kriogeniczna pozwala na uzyskanie niemalże czystego azotu. Uzyskany gaz zawiera zaledwie około 1 ppm zanieczyszczeń. Generatory kriogeniczne wykorzystują zasadę skraplania powietrza w niskich temperaturach sięgających ok. −200°C. Specjalne sita molekularne służą do przefiltrowania sprężonego powietrza i wyeliminowanie dwutlenku węgla, wody oraz większości węglowodorów. Tak oczyszczone powietrze dociera do wymiennika ciepła, gdzie ma miejsce wstępne ochłodzenie. Następnie temperatura wewnątrz generatora jest stopniowo obniżana, aż osiągnie poziom pozwalający na skroplenie tlenu i większości pozostałych gazów. W rezultacie uzyskujemy azot wysokiej czystości. Tego typu urządzenia nie są tanie i w większości przypadków ich zakup nie jest opłacalną inwestycją. Większość zastosowań azotu nie wymaga tak wysokiej klasy czystości. Między innymi dlatego o wiele powszechniej spotykane są generatory membranowe oraz PSA.
Który typ generatora azotu najbardziej Ci się przyda?
Generatory membranowe posiadają specjalne moduły filtracyjne zbudowane z licznych włókien membranowych. Po osiągnięciu określonej temperatury na powierzchni tych włókien dochodzi do podziału powietrza na gaz odpadowy i azot. Taki rozkład wynika z zasady selektywnej przepuszczalności gazów przez membranę. Cząsteczki cechujące się wysoką przenikalności o wiele szybciej przedostają się przez włókna membranowe. Z uwagi na swoje właściwości fizyczne, azot posiada słabą przenikalność. Generatory membranowe pozwalają uzyskać gaz o czystości od 95 do 99,5%. Przydadzą się więc wszędzie tam, gdzie wymagana jest stosunkowo niska klasa czystości. Doskonałym przykładem jest ochrona przeciwogniowa i przeciwwybuchowa, próby ciśnieniowe oraz płaszcze gazowe. Jeżeli potrzebujemy azotu o wyższej klasie czystości, to warto zainwestować w generator azotu PSA. Firma BOGE oferuje modele z serii N P i N PE, które pozwalają swoim użytkownikom regulować stopień czystości azotu i wydajność generatora. Wykorzystują technologię adsorpcji zmiennociśnieniowej (PSA). Zamiast włókien membranowych wewnątrz generatora znajduje się kolumna zawierająca substancję adsorbującą. Specjalne węglowe sito molekularne (CMS) wyłapuje mniejsze molekuły tlenu. Azot swobodnie przepływa do wylotu urządzenia. Jednakże z czasem dojdzie do nasycenia takiego sita – będzie ono wymagać regeneracji. Właśnie dlatego generatory azotu PSA posiadają dwie kolumny o zamiennych funkcjach. W celu zregenerowania nasyconej kolumny obniża się w niej ciśnienie, aż osiągnie ono wartość ciśnienia atmosferycznego. Sito CMS usuwa wtedy zaadsorbowany tlen oraz inne zanieczyszczenia poza generator. Azot wygenerowany przez maszyny BOGE N P oraz N PE cechuje się stopniem czystości od 97% do 99,999%.
Oprócz technologii produkcji azotu należy wziąć pod uwagę kilka innych czynników. Wybierając generator azotu, warto sprawdzić trwałość jego poszczególnych elementów. Szczególnie istotna jest jakość kolumn i sita CMS. Produkty firmy BOGE wyróżniają się na tle konkurencji minimalnymi kosztami serwisowymi. Możemy wybrać rodzaj sterowania generatorem azotu. Dostępny jest wariant mikroprocesorowy oraz z ekranem dotykowym. Sporą zaletą jest możliwość swobodnego rozbudowywania generatora. Dzięki temu możemy dostosować emisję azotu do bieżącego zapotrzebowania zakładu.