Łazienka to miejsce, w którym łatwo mnożą się bakterie i chorobotwórcze drobnoustroje. Panująca wilgoć sprzyja też powstawaniu grzybów, które mogą wywoływać infekcje. Dlatego ważne jest dbanie o czystość i higienę w tym pomieszczeniu przez cały czas. W tym celu warto nie tylko myć, lecz także dezynfekować łazienkę za pomocą odpowiednich środków i akcesoriów. Które z nich działają skutecznie?
Ściereczki bakteriobójcze
Sprzątanie łazienki nie powinno sprowadzać się wyłącznie do usuwania kamienia oraz zanieczyszczeń, lecz także do dezynfekcji niektórych elementów. Brodzik, toaleta oraz umywalka to miejsca, w których często gromadzą się bakterie szkodliwe dla zdrowia. Łazienka może być środowiskiem rozwoju pałeczki ropy błękitnej i bakterii E. coli, zwłaszcza jeśli połączona jest z toaletą. Dlatego samo przecieranie nie wystarczy, ponieważ nawet na wizualnie czystej powierzchni mogą znajdować się skupiska drobnoustrojów. W celu ich usunięcia należy używać jednorazowych ściereczek, które doskonale usuwają zanieczyszczenia oraz bakterie. Dobrze sprawdzają się jednorazowe ścierki z mikrowłókien, które usuwają aż 99,9 % bakterii i zarazków. Po każdym sprzątaniu należy je wyrzucić do kosza. Zaletą tych produktów jest fakt, że nie wymagają stosowania dodatkowych środków do ogólnej dezynfekcji. Ponadto cechują się wysoką wchłanialnością rozlanych płynów oraz doskonale polerują powierzchnie.
Płyny do usuwania zanieczyszczeń i drobnoustrojów
W utrzymaniu czystość mebli, płytek, luster oraz elementów szklanych doskonale sprawdzają się gotowe płyny. Trzeba pamiętać, że na zabrudzonych powierzchniach łatwo gromadzą się drobnoustroje. Dlatego należy dbać o to, aby były zawsze czyste i lśniące. W usuwaniu tłustego osadu, m.in. z kosmetyków, doskonale sprawdzają się specjalne środki. Usuwają tłuste zanieczyszczenia oraz działają dezynfekująco. Można nimi zmywać: muszlę klozetową, wannę, umywalkę, podłogę wykonaną z kafelków, a nawet używać do sterylizacji niektórych tkanin, np. ręczników.
Środki i akcesoria do usuwania silnego brudu i pleśni
Doskonale w utrzymaniu sterylności łazienki sprawdza się gąbka. Jej odpowiednia struktura sprawia, że łatwo możemy usunąć plamy oraz mocno przylegający brud bez stosowania środków chemicznych. Jej skuteczność jest nawet 26 razy większa niż w przypadku ściereczek wykonanych z mikofazy. Gąbkę warto stosować do czyszczenia silnych zabrudzeń, gdy inne metody są mało skuteczne. Przeznaczona jest do dużych powierzchni, jak i małych elementów wyposażenia łazienki, np. kranów. Częstym problemem w łazienkach jest również pleśń, która gromadzi się wskutek wilgoci w różnych zakamarkach, np. w kącikach brodzika, na fugach, itd. Pleśń jest również niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ gromadzą się w niej kolonie bakterii. Doskonale w jej usuwaniu sprawdzają się środki w żelu z zawartością chloru, który likwiduje pleśń, grzyby i bakterie. Zagęszczona konsystencja sprawia, że preparat przylega dłużej i tym samym chroni dane miejsca przed ponownym gromadzeniem pleśni.
Sterylność muszli klozetowej i pisuaru
Muszla klozetowa i pisuar to miejsca, w których gromadzi się najwięcej bakterii, dlatego ich systematyczna dezynfekcja jest niezbędna w celu utrzymania higieny. Doskonale w codziennym użytku sprawdzają się kostki VC, które likwidują bakterie i drobnoustroje oraz neutralizują nieprzyjemny zapach. Zapobiegają osadzaniu się kamienia na muszli, dzięki czemu dbanie o czystość staje się łatwiejsze. W usuwaniu kamienia i drobnoustrojów z muszli skuteczne okazują się środki żelowe zawierające w składzie kwas. Odpowiednie stężenie wszystkich składników pozwala łatwo usunąć kamień, bakterie i jednocześnie nie spowodować uszkodzenia porcelany.
Bakterie, drobnoustroje i grzyby są częstą przyczyną infekcji skóry. Dlatego warto stosować odpowiednie środki, które pozwalają utrzymać sterylność oraz czystość łazienki. Podczas używania środków chemicznych trzeba chronić dłonie za pomocą specjalnych rękawic, aby uniknąć podrażnień skórnych.