sobota, 25 marca, 2023
Zdrowie Jak dbać o zęby mleczne?

Jak dbać o zęby mleczne?

-

- Reklama -

Uzębienie mleczne to inaczej nazywane zęby czasowe, pierwsze struktury pojawiające się w jamie ustnej młodego człowieka. Uwidaczniają się one zwykle ok. 6 miesiąca życia i wzrastają mniej więcej do wieku 6-7 lat. Ich cechą szczególną jest to, iż po pewnym czasie wypadają, ustępując miejsca stałemu, trwałemu uzębieniu. Fakt wymiany zębów nie powinien jednak doprowadzić do zaniedbania jamy ustnej, odrzucenia wykonywania czynności związanych z profilaktyką, leczeniem zachowawczym czy innymi działaniami dentystycznymi. Jak dbać o uzębienie malucha? Jakie zabiegi dla młodych wykonywane są w procesjonalnym gabinecie dentystycznym? Jaką rolę w życiu człowieka pełni stomatologia dziecięca?

Jak dbać o zęby mleczne?

Higiena jamy ustnej malucha to bardzo ważne działania, które powinny stać się nawykiem młodych rodziców, a w późniejszym okresie samego podopiecznego. Dbałość o stan jamy ustnej należy zacząć już zaraz po narodzinach, stosując odpowiednio dobrane preparaty czyszczące i zwalczające wszelkie bakterie. W pierwszych dniach i tygodniach życia noworodka jednym z najskuteczniejszych sposobów pielęgnacji jest przemywanie dziąseł palcem, na który należy nałożyć wilgotną gazę. W ten sposób możliwe jest ich wyczyszczenie, jak również pobudzenie ich i przygotowanie do procesu wyrzynania pierwszych, mlecznych ząbków.

W późniejszym okresie ważnym aspektem jest nauka czyszczenia zębów oraz odpowiednia motywacja do ich pielęgnacji. Podczas wykonywania tego rodzaju czynności warto dopasować odpowiednią szczoteczkę – dla małych dzieci wskazane jest korzystanie z akcesoriów o miękkim włosiu – a także pastę ze wskazaniem wiekowym.

Pierwsze lata życia dziecka to okres nauki i nabierania doświadczenia, dlatego więc 2-3 latkom ząbki powinni myć rodzice. Późniejszy rozwój malucha dostarcza coraz większe możliwości. Dzieci starsze powinny dbać o higienę jamy ustnej z pomocą opiekunów, jak również pod ich pełną kontrolą.

Higiena jamy ustanej dziecka nie powinna ograniczać się jedynie do codziennego czyszczenia zębów. Wśród ważnych działań pielęgnacyjnych powinny znaleźć się wszelkie rodzaju czynności zachowawcze. Czym jest stomatologia dziecięca? Jakie czynności powinny być wykonywane w zakresie tego rodzaju medycyny?

Zabiegi wykonywane w zakresie stomatologii dziecięcej

Wizyty u dentysty powinny być regularne. Pobyt u specjalisty nie może kojarzyć się dziecku z bólem i strachem. Aby z pełną świadomością dbać o uzębienie rozwijającego się człowieka, warto stosować wiele zasad prawidłowej higieny zębów mlecznych. Współczesna stomatologia dziecięca daje możliwość podejmowania działań zarówno profilaktycznych, prozdrowotnych, jak i leczniczych. Dobór czynności uzależniony jest od rodzaju problemu, zaawansowania i typu ubytków czy czynności zachowawczych. Wśród najpopularniejszych usług wykonywanych na  zębach mlecznych należy wyróżnić:

  • lakowanie zębów,
  • lakierowanie zębów,
  • fluoryzacja,
  • leczenie kanałowe uzębienia mlecznego,
  • usuwanie próchnicy,
  • fluoryzacja.

Nowoczesne sprzęty, narzędzia oraz profesjonalizm specjalisty zapewniają leczenie bez bólu a także wysoką skuteczność wykonywanych usług.

Działania pielęgnacyjne wykonywane w zaciszu własnego domu, codzienna higiena jamy ustanej dziecka, jak również usługi z zakresu stomatologii dziecięcej zapewnią zdrowy rozwój zębów mlecznych, a także ograniczenie pojawiania się dodatkowych chorób i stanów zapalnych organizmu.

Ostatnie wpisy

Na czym polega fleksografia?

Fleksografia jest nowoczesną metodą drukowania, która wykorzystuje wodne farby oraz elastyczne formy drukowe. Dzięki temu można drukować na różnych...

Zabawki dla dzieci – czym kierować się przy wyborze?

Dzieci uwielbiają zabawki i nie jest to żadna tajemnica. Problem pojawia się jednak w tym, co kupić. W dzisiejszych...

Śruby rozprężne – przydatne narzędzie dla inżynierów i techników

Inżynierowie i technicy, którzy zajmują się projektowaniem i konstrukcją maszyn, wiedzą doskonale, jak ważne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi i...

Księgowość w firmie – samodzielnie czy zlecić profesjonalistom?

Odpowiedzialne i zgodne z przepisami prowadzenie księgowości jest ważne dla firmy i jej właściciela, ponieważ pozwala na dokładne monitorowanie...
- Reklama -

Botoks na włosy – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Botoks na włosy to nieinwazyjny zabieg regeneracyjny. Choć niektórym kojarzy się z botoksem stosowanym na twarz, to jednak zabiegi te nie...

Strzykawki Luer Lock – jak są zbudowane?

Piękna, gładka oraz jędrna skóra to prawdopodobnie marzenie każdej kobiety. Równy koloryt oraz optymalne nawilżenie nadają twarzy świeży, promienny...

Polecamy!

Na czym polega fleksografia?

Fleksografia jest nowoczesną metodą drukowania, która wykorzystuje wodne farby...

Zabawki dla dzieci – czym kierować się przy wyborze?

Dzieci uwielbiają zabawki i nie jest to żadna tajemnica....
- Reklama -

Powinno Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Zachęcamy do przeczytania