poniedziałek, 27 marca, 2023
Dom i biuro Jak wybrać panele fotowoltaiczne, by uniknąć rozczarowania?

Jak wybrać panele fotowoltaiczne, by uniknąć rozczarowania?

-

- Reklama -

W ostatnich latach polityka energetyczna mocno się zmieniła. Zaczyna się odchodzić od klasycznych, nieodnawialnych źródeł energii, takich jak węgiel, oleje opałowe, czy gaz ziemny, na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań. Jednym z nich jest pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych, czyli fotowoltaika.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne są specjalistycznymi urządzeniami – zbierają energię z promieni słonecznych i przekształcają ją na prąd elektryczny. Bardzo często mylone są one z kolektorami słonecznymi, w przeciwieństwie do których, są bardzo wszechstronne. Dzięki nim możemy uzyskać czystą energię elektryczną, którą później możemy przeznaczyć na dowolny cel –ogrzewanie, korzystanie z urządzeń elektrycznych, ogrzewanie wody. Ogromnym plusem jest sam dowolność w czasie montażu fotowoltaiki – możemy zdecydować się umiejscowić naszą mikroinstalację na dachu budynku, ale niewykluczone jest również umieszczenie jej na gruncie (z zastosowaniem odpowiedniego stelażu).

Lokalizacja i rozmiar

Zasadniczą kwestią jest liczba potrzebnych paneli słonecznych. Ustalając wielkość instalacji i jej lokalizację musimy uwzględnić dwa czynniki – ilość promieni słońca docierających na docelowy obszar oraz wielkość i kształt powierzchni pod instalację. Warto pamiętać, że producenci wychodzą nam naprzeciw, oferując spersonalizowane systemy produkcji energii. Należy przy tym uwzględniać fakt, że instalacja powinna być przeprowadzona przez firmę, która posiada certyfikat, uprawniający do tego typu prac. Montaż fotowoltaiki należy przeprowadzić kierując panele w kierunku południowym, aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał.

Dobierz odpowiednią moc

Gdy decydujemy się na inwestycję w panele fotowoltaiczne, należy wziąć pod uwagę trzy bardzo ważne parametry:

  1. Sprawność modułu – określa jak bardzo wydajny jest system. Jest to szczególnie ważne w przypadku montażu fotowoltaiki na dachach skierowanych na południowy-zachód, południe oraz południowy-wschód.
  2. Sprawność procentowa – wskazuje na ilość energii elektrycznej, która jest skonwertowana z promieni słonecznych. Standardem jest 17%, choć droższe panele są o 5% wydajniejsze.
  3. Strata mocy w czasie – informuje o jakości zastosowanych materiałów. Im mniejszy współczynnik straty, tym większa pewność, że zastosowane materiały są wysokiej jakości.

Marka, czyli poszukujemy jakości 

Kiedy kupujemy panele słoneczne, warto kierować się sprawdzonymi i renomowanymi markami. Za ich sukces odpowiedzialni są producenci posiadający odpowiednią wiedzę i doświadczenie przy projektowaniu i produkcji paneli. Bardzo ważną kwestią jest również gwarancja. Standardem jest dziesięć lat, choć zdarzają się producenci, którzy udzielają ją okres 25 lat (często przy droższych panelach monokrystalicznych). Większość producentów udziela również gwarancji na moc użytkową – w ciągu dziesięciu lat moc użytkowa nie będzie mniejsza niż 90%, a w ciągu 25 lat od zakupu nie spadnie poniżej 80%.

Duże zainteresowanie fotowoltaiką wzmogło konkurencję na rynku. Producenci paneli fotowoltaicznych starają się przyciągnąć klientów. nierzadko oferując niską cenę modułów. Jeśli zależy nam na sprawności instalacji, lepiej wybierać panele sprawdzone, od uznanych producentów. Zwłaszcza że obecnie mamy coraz więcej możliwości sfinansowania inwestycji. Prosumenci prywatni mogą zdecydować się na kredyt na fotowoltaikę, a przedsiębiorcy skorzystać z dobrych ofert leasingu paneli słonecznych.

Ostatnie wpisy

Na czym polega fleksografia?

Fleksografia jest nowoczesną metodą drukowania, która wykorzystuje wodne farby oraz elastyczne formy drukowe. Dzięki temu można drukować na różnych...

Zabawki dla dzieci – czym kierować się przy wyborze?

Dzieci uwielbiają zabawki i nie jest to żadna tajemnica. Problem pojawia się jednak w tym, co kupić. W dzisiejszych...

Śruby rozprężne – przydatne narzędzie dla inżynierów i techników

Inżynierowie i technicy, którzy zajmują się projektowaniem i konstrukcją maszyn, wiedzą doskonale, jak ważne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi i...

Księgowość w firmie – samodzielnie czy zlecić profesjonalistom?

Odpowiedzialne i zgodne z przepisami prowadzenie księgowości jest ważne dla firmy i jej właściciela, ponieważ pozwala na dokładne monitorowanie...
- Reklama -

Botoks na włosy – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Botoks na włosy to nieinwazyjny zabieg regeneracyjny. Choć niektórym kojarzy się z botoksem stosowanym na twarz, to jednak zabiegi te nie...

Strzykawki Luer Lock – jak są zbudowane?

Piękna, gładka oraz jędrna skóra to prawdopodobnie marzenie każdej kobiety. Równy koloryt oraz optymalne nawilżenie nadają twarzy świeży, promienny...

Polecamy!

Na czym polega fleksografia?

Fleksografia jest nowoczesną metodą drukowania, która wykorzystuje wodne farby...

Zabawki dla dzieci – czym kierować się przy wyborze?

Dzieci uwielbiają zabawki i nie jest to żadna tajemnica....
- Reklama -

Powinno Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Zachęcamy do przeczytania