środa, 17 maja, 2023
Zdrowie Jakie zabiegi są wykonywane w gabinetach dentystycznych?

Jakie zabiegi są wykonywane w gabinetach dentystycznych?

-

- Reklama -

Gabinety stomatologiczne to miejsca, w których pracują wykwalifikowani lekarze dentyści, zajmujący się wykonywaniem zabiegów profilaktycznych i tych związanych z leczeniem chorób jamy ustnej, a także świadczą usługi z zakresu stomatologii estetycznej. Nie wszyscy wiedzą, że stomatologia to dział medycyny podzielony na specjalizacje. Każda z nich skupia się na innych zagadnieniach związanych z funkcjonowaniem tkanek jamy ustnej i stawu skroniowo-żuchwowego. Zazwyczaj dentyści wybierają sobie specjalność i wykonują zabiegi jedynie z jej zakresu, dlatego przed wybraniem się do stomatologa, warto zorientować się, czy gabinety stomatologiczne w okolicy świadczą usługi, na których nam zależy. Poniżej przedstawiamy główne działy stomatologii wraz z powiązanymi zabiegami.

Stomatologia zachowawcza z endodencją

Stomatologia zachowawcza jest działem, który najbardziej kojarzy się nam z dentystą. Lekarz z tą specjalizacją zajmuje się profilaktyką przed próchnicą i leczeniem powstałych już ubytków próchniczych. To do niego udajemy się na kontrolę, polegająca na przeglądzie zębów i uzyskaniu informacji o ich stanie. Specjalista tego typu wykonuje zabiegi mające zapobiegać rozwojowi próchnicy tj.:

  • Piaskowanie – zabieg przeprowadzany z użyciem piaskarki, która za pomocą piasku dentystycznego usuwa osad nazębny, rozjaśniając oraz wygładzając zęby.
  • Skaling – polega na usuwaniu kamienia nazębna dzięki narzędziom manualnym lub przy użyciu ultradźwięków.
  • Polerowanie – przeprowadzane zazwyczaj po piaskowaniu lub skalingu, wygładza powierzchnię zębów. Zabieg polega na rozprowadzeniu specjalnej pasty, a następnie wyczyszczeniu zębów gumową końcówką.
  • Lakierowanie – inaczej fluoryzacja, czyli pokrycie zębów warstwą fluoru, który wzmacnia szkliwo.

Jeśli próchnica przedostała się już przez szkliwo zęba i pozostawiła w nim dziurę, konieczne będzie borowanie, czyli usunięcie zainfekowanej tkanki za pomocą wiertła i zaklejenie powstałej dziury plombą dentystyczną. W przypadku zaawansowanego stadium próchnicy, które spowodowało nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej, konieczne będzie skorzystanie z leczenia kanałowego, na którym opiera się endodoncja. Przed leczeniem endodontycznym zazwyczaj wykonuje się zdjęcie rtg zębów, dzięki któremu można ocenić stan uzębienia.

Ortodoncja

Ortodonta zajmuje się diagnostyką i leczeniem wad zgryzu m.in. za bardzo odseparowanych lub stłoczonych zębów czy tyłozgryzu. Rodzaj wady określa się z pomocą rtg zębów. Główną metodą leczenia ortodontycznego jest założenie pacjentowi aparatu, który jest wykonywany indywidualnie przez ortodontę. Dobrze dopasowany aparat ortodontyczny dentysta uzyskuje, posiłkując się zrobionym wcześniej odlewem gipsowym lub wyciskiem cyfrowym zębów. Wyróżnia się dwa rodzaje aparatów: stały, wkładany na kilka lat lub ruchomy, którego używa się przez kilka godzin w ciągu dnia lub przez noc. Jeśli okaże się, że wada jest złożona, ortodonta skieruje nas do chirurga szczękowo-twarzowego.

Chirurgia szczękowo-twarzowa

Ta dziedzina stomatologii zajmuje się leczeniem wad zgryzu spowodowanych niewłaściwym rozwojem kości twarzy. Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza także zabiegi operacyjne związane z rozszczepem warg i podniebienia, usuwaniem zmian nowotworowych i rekonstrukcji po nich oraz leczeniem złamań i urazów na skutek np. wypadków drogowych. Zabiegi z zakresu tego działu stomatologii, wykonuje się zwykle w warunkach szpitalnych.

Chirurgia stomatologiczna

Chirurg szczękowo-twarzowy może też świadczyć usługi z zakresu chirurgii stomatologicznej, która jest także osobną specjalizacją. Chirurg stomatologiczny przeprowadza m.in. zabiegi usunięcia zębów i dziąseł, wycinania zmian zębopochodnych, korekcji wędzidełka warg i języka oraz zajmuje się śliniankami.

Protetyka

Ostatnim z najważniejszych działów stomatologii jest protetyka, zajmująca się uzupełnianiem ubytków zębowych poprzez protezy zębowe. Uzupełnienia po naturalnym uzębieniu dzielą się na protezy stałe i ruchome. Istnieje wiele rodzajów materiałów oraz sposobów na połączenie sztucznego uzupełnienia z naturalnymi zębami lub dziąsłami. Koncepcja leczenia ortodontycznego jest dobierana do pacjenta po starannym wywiadzie i zrobieniu rtg zębów.

Gabinety stomatologiczne różnią się rodzajem wykonywanych zabiegów w zależności od specjalizacji pracujących tam dentystów. Z tego względu warto pozyskać informacje na temat kliniki, do której chcemy się udać.

Ostatnie wpisy

W jaki sposób hałas wpływa na zmysł słuchu?

Słuch jest jednym z pięciu podstawowych zmysłów człowieka. Umożliwia on percepcję fal dźwiękowych, co sprawia, że możliwe jest interpretowanie dźwięków...

Na czym polega fleksografia?

Fleksografia jest nowoczesną metodą drukowania, która wykorzystuje wodne farby oraz elastyczne formy drukowe. Dzięki temu można drukować na różnych...

Zabawki dla dzieci – czym kierować się przy wyborze?

Dzieci uwielbiają zabawki i nie jest to żadna tajemnica. Problem pojawia się jednak w tym, co kupić. W dzisiejszych...

Śruby rozprężne – przydatne narzędzie dla inżynierów i techników

Inżynierowie i technicy, którzy zajmują się projektowaniem i konstrukcją maszyn, wiedzą doskonale, jak ważne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi i...
- Reklama -

Księgowość w firmie – samodzielnie czy zlecić profesjonalistom?

Odpowiedzialne i zgodne z przepisami prowadzenie księgowości jest ważne dla firmy i jej właściciela, ponieważ pozwala na dokładne monitorowanie...

Botoks na włosy – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Botoks na włosy to nieinwazyjny zabieg regeneracyjny. Choć niektórym kojarzy się z botoksem stosowanym na twarz, to jednak zabiegi te nie...

Polecamy!

W jaki sposób hałas wpływa na zmysł słuchu?

Słuch jest jednym z pięciu podstawowych zmysłów człowieka. Umożliwia on...

Na czym polega fleksografia?

Fleksografia jest nowoczesną metodą drukowania, która wykorzystuje wodne farby...
- Reklama -

Powinno Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Zachęcamy do przeczytania