piątek, 18 czerwca, 2021
Zdrowie Jakie zabiegi są wykonywane w gabinetach dentystycznych?

Jakie zabiegi są wykonywane w gabinetach dentystycznych?

-

- Reklama -

Gabinety stomatologiczne to miejsca, w których pracują wykwalifikowani lekarze dentyści, zajmujący się wykonywaniem zabiegów profilaktycznych i tych związanych z leczeniem chorób jamy ustnej, a także świadczą usługi z zakresu stomatologii estetycznej. Nie wszyscy wiedzą, że stomatologia to dział medycyny podzielony na specjalizacje. Każda z nich skupia się na innych zagadnieniach związanych z funkcjonowaniem tkanek jamy ustnej i stawu skroniowo-żuchwowego. Zazwyczaj dentyści wybierają sobie specjalność i wykonują zabiegi jedynie z jej zakresu, dlatego przed wybraniem się do stomatologa, warto zorientować się, czy gabinety stomatologiczne w okolicy świadczą usługi, na których nam zależy. Poniżej przedstawiamy główne działy stomatologii wraz z powiązanymi zabiegami.

Stomatologia zachowawcza z endodencją

Stomatologia zachowawcza jest działem, który najbardziej kojarzy się nam z dentystą. Lekarz z tą specjalizacją zajmuje się profilaktyką przed próchnicą i leczeniem powstałych już ubytków próchniczych. To do niego udajemy się na kontrolę, polegająca na przeglądzie zębów i uzyskaniu informacji o ich stanie. Specjalista tego typu wykonuje zabiegi mające zapobiegać rozwojowi próchnicy tj.:

  • Piaskowanie – zabieg przeprowadzany z użyciem piaskarki, która za pomocą piasku dentystycznego usuwa osad nazębny, rozjaśniając oraz wygładzając zęby.
  • Skaling – polega na usuwaniu kamienia nazębna dzięki narzędziom manualnym lub przy użyciu ultradźwięków.
  • Polerowanie – przeprowadzane zazwyczaj po piaskowaniu lub skalingu, wygładza powierzchnię zębów. Zabieg polega na rozprowadzeniu specjalnej pasty, a następnie wyczyszczeniu zębów gumową końcówką.
  • Lakierowanie – inaczej fluoryzacja, czyli pokrycie zębów warstwą fluoru, który wzmacnia szkliwo.

Jeśli próchnica przedostała się już przez szkliwo zęba i pozostawiła w nim dziurę, konieczne będzie borowanie, czyli usunięcie zainfekowanej tkanki za pomocą wiertła i zaklejenie powstałej dziury plombą dentystyczną. W przypadku zaawansowanego stadium próchnicy, które spowodowało nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej, konieczne będzie skorzystanie z leczenia kanałowego, na którym opiera się endodoncja. Przed leczeniem endodontycznym zazwyczaj wykonuje się zdjęcie rtg zębów, dzięki któremu można ocenić stan uzębienia.

Ortodoncja

Ortodonta zajmuje się diagnostyką i leczeniem wad zgryzu m.in. za bardzo odseparowanych lub stłoczonych zębów czy tyłozgryzu. Rodzaj wady określa się z pomocą rtg zębów. Główną metodą leczenia ortodontycznego jest założenie pacjentowi aparatu, który jest wykonywany indywidualnie przez ortodontę. Dobrze dopasowany aparat ortodontyczny dentysta uzyskuje, posiłkując się zrobionym wcześniej odlewem gipsowym lub wyciskiem cyfrowym zębów. Wyróżnia się dwa rodzaje aparatów: stały, wkładany na kilka lat lub ruchomy, którego używa się przez kilka godzin w ciągu dnia lub przez noc. Jeśli okaże się, że wada jest złożona, ortodonta skieruje nas do chirurga szczękowo-twarzowego.

Chirurgia szczękowo-twarzowa

Ta dziedzina stomatologii zajmuje się leczeniem wad zgryzu spowodowanych niewłaściwym rozwojem kości twarzy. Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza także zabiegi operacyjne związane z rozszczepem warg i podniebienia, usuwaniem zmian nowotworowych i rekonstrukcji po nich oraz leczeniem złamań i urazów na skutek np. wypadków drogowych. Zabiegi z zakresu tego działu stomatologii, wykonuje się zwykle w warunkach szpitalnych.

Chirurgia stomatologiczna

Chirurg szczękowo-twarzowy może też świadczyć usługi z zakresu chirurgii stomatologicznej, która jest także osobną specjalizacją. Chirurg stomatologiczny przeprowadza m.in. zabiegi usunięcia zębów i dziąseł, wycinania zmian zębopochodnych, korekcji wędzidełka warg i języka oraz zajmuje się śliniankami.

Protetyka

Ostatnim z najważniejszych działów stomatologii jest protetyka, zajmująca się uzupełnianiem ubytków zębowych poprzez protezy zębowe. Uzupełnienia po naturalnym uzębieniu dzielą się na protezy stałe i ruchome. Istnieje wiele rodzajów materiałów oraz sposobów na połączenie sztucznego uzupełnienia z naturalnymi zębami lub dziąsłami. Koncepcja leczenia ortodontycznego jest dobierana do pacjenta po starannym wywiadzie i zrobieniu rtg zębów.

Gabinety stomatologiczne różnią się rodzajem wykonywanych zabiegów w zależności od specjalizacji pracujących tam dentystów. Z tego względu warto pozyskać informacje na temat kliniki, do której chcemy się udać.

Ostatnie wpisy

Sprzątanie po remoncie? Zleć to profesjonalistom!

Sprzątanie po remoncie – jak się za to zabrać? Przede wszystkim warto kierować się kilkoma zasadami. Koniecznie trzeba zacząć od...

Dbaj o swój słuch każdego dnia! 5 sposobów, by uniknąć problemów ze słuchem

Uszy to jedna z ważniejszych części ciała dla człowieka. Odpowiednia troska o słuch powinna być wdrażana codziennie. Jako odbiorcy...

Studia MBA – sprawdź, dlaczego warto się na nie zdecydować!

Studia podyplomowe to popularny sposób na podniesienie swoich kompetencji zawodowych. W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą się programy...

Podnośnik kanałowy – jak dokonać właściwego wyboru?

W każdym dobrym serwisie samochodowym powinien znaleźć się podnośnik kanałowy, który umożliwia przeprowadzanie podstawowych czynności diagnostycznych. Urządzenia te pozwalają...
- Reklama -

Growbox – sposób na uprawę warzyw w warunkach indoor

Coraz więcej osób decyduje się na uprawę własnych warzyw w warunkach domowych. Osoby, które nie mają własnej działki i...

Mikrofon w moim iPhonie nie działa! Co robić?

Uszkodzony mikrofon w iPhonie znacząco utrudnia korzystanie z urządzenia. W niektórych przypadkach problem z rejestracją dźwięku może mieć bardzo...

Polecamy!

Sprzątanie po remoncie? Zleć to profesjonalistom!

Sprzątanie po remoncie – jak się za to zabrać? Przede...

Dbaj o swój słuch każdego dnia! 5 sposobów, by uniknąć problemów ze słuchem

Uszy to jedna z ważniejszych części ciała dla człowieka....
- Reklama -

Powinno Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Zachęcamy do przeczytania