wtorek, 18 października, 2022
Zdrowie Podstawowe przyczyny suchości pochwy

Podstawowe przyczyny suchości pochwy

-

- Reklama -

Suchość pochwy to dolegliwość polegająca na braku wydzielania odpowiedniej ilości śluzu przez ten organ. Schorzeniu może dodatkowo towarzyszyć dyskomfort w postaci pieczenia, świądu, zaczerwieniania okolic intymnych oraz silnego bólu. W tym przypadku powszechne są również upławy o żółtym kolorze i nieprzyjemnym zapachu.

Oczywiście nie wolno lekceważyć braku śluzu, ponieważ stanowi on barierę ochronną przed rozwojem infekcji intymnych. Ponadto brak odpowiedniego nawilżenia pochwy może powodować ból podczas stosunku płciowego, co z kolei prowadzi do dysfunkcji seksualnej zwanej dyspareunią.  Jakie są zatem głównie przyczyny suchości pochwy?

Zmiany hormonalne

Do suchości pochwy najczęściej dochodzi w momencie, gdy w organizmie kobiety spada poziom żeńskich hormonów płciowych, czyli estrogenów. Dzieje się tak m.in. podczas ciąży (zwłaszcza w pierwszym trymestrze), w okresie połogu lub krótko po nim, w trakcie menopauzy, a czasami nawet przed miesiączką.

W trakcie połogu dodatkowo wzrasta poziom prolaktyny odpowiedzialnej za laktację. Wzrost tego hormonu negatywnie wpływa na naturalne nawilżenie pochwy, a także powoduje spadek libido, co jeszcze w większej mierze przyczynia się do braku przyjemności ze współżycia. Pomocne wówczas mogą się okazać preparaty nawilżające pochwę, takie jak żele czy globulki dopochwowe, które na czas stosunku zastąpią naturalny śluz.

Infekcje

Suchość i pieczenie pochwy mogą sygnalizować infekcje bakteryjne lub grzybicze. Co ważne, infekcje te mogą być skutkiem suchości, ale mogą ją też jeszcze bardziej pogłębiać, dlatego nie można zlekceważyć tej dolegliwości.

Należy wspomnieć, że podobne objawy towarzyszą poważnej chorobie, jaką jest zanikowe zapalenie pochwy. Najczęściej zapadają na nią kobiety po przebytej menopauzie. Wówczas pomocne mogą okazać się preparaty nawilżające pochwę, takie jak żele i globulki dopochwowe, imitujące naturalny śluz.

Leki

Okazuje się, że problem z nawilżaniem pochwy bardzo często mają kobiety, które długotrwale przyjmują niektóre leki. Zalicza się do nich antykoncepcja hormonalna, zarówno doustna, jak i ta w plastrach czy krążkach dopochwowych. Szkodliwy wpływ na kobiecy organizm mogą mieć także antybiotyki oraz lekarstwa podawane w przypadku cukrzycy, chorób psychicznych, nadciśnienia, alergii, mięśniaków macicy czy astmy. Warto zatem zasięgnąć porady lekarza specjalisty (np. ginekologa). Czasami wystarczy bowiem zmienić przyjmowane leki (inny skład), by problem suchości pochwy ustąpił.

Inne

Nie zawsze suchość pochwy oznacza zmiany w organizmie kobiety. Czasami powoduje ją niezdrowy tryb życia – długotrwały stres, przemęczenie lub niewłaściwa dieta. Co ciekawe, negatywny wpływ na naturalne nawilżenie mają też środki chemiczne zawarte w proszkach do prania, podpaskach czy płynach do higieny intymnej. Zdarza się, iż na tę przypadłość skarżą się kobiety regularnie bywające na publicznych pływalniach. Bardzo ważne są również prawidłowe relacje z partnerem. Problem z naturalnym nawilżeniem podczas zbliżeń może bowiem sugerować brak zaufania lub niechęć partnerki do współżycia.

Zapobieganie

Szybkim sposobem na uzyskanie śluzu jest użycie środków do tego przeznaczonych. W aptekach dostępne są preparaty nawilżające pochwę (zwykle bez recepty). Należą do nich lubrykanty na bazie wody lub silikonu, które mogą być stosowane w połączeniu z prezerwatywą.

Innym rozwiązaniem są tabletki i globulki dopochwowe, które można stosować nawet w trakcie ciąży. Najczęściej zawierają pałeczki kwasu mlekowego, kwas hialuronowy lub glikogen, czyli substancje skutecznie nawilżające ściany pochwy. Na rynku dostępne są także probiotyki stworzone z myślą o problemach intymnych pojawiających się po antybiotykoterapii.

Oczywiście ważny jest też zdrowy tryb życia. Należy zadbać więc o zbilansowaną dietę, odpowiednie nawodnienie, redukcję stresu, komfortowy odpoczynek oraz wzmożoną aktywność fizyczną.

Krępujące i powodujące dyskomfort schorzenie, jakim jest suchość pochwy, nie musi oznaczać poważnej choroby lub zmian hormonalnych. Na początkowym etapie nie można ich jednak wykluczyć, więc warto przeanalizować wszystkie możliwe przyczyny dolegliwości i starać się je wyeliminować. Jeżeli suchości towarzyszą niepokojące objawy, takie jak silny ból, pieczenie czy świąd, należy jak najszybciej udać się do ginekologa. Specjalista wykona bowiem odpowiednie badania i dobierze właściwy sposób leczenia.

źródło: vagisan.com/pl-pl – żel na suchość pochwy po menopauzie

Ostatnie wpisy

Strzykawki Luer Lock – jak są zbudowane?

Piękna, gładka oraz jędrna skóra to prawdopodobnie marzenie każdej kobiety. Równy koloryt oraz optymalne nawilżenie nadają twarzy świeży, promienny...

Problemy urodowe po 50

Problemy urodowe dotyczą twarzy i ciała w każdym wieku; ich rozpoznanie jest niezwykle istotne w celu zastosowania odpowiedniej pielęgnacji...

Suchość pochwy w połogu

Suchość pochwy po ciąży nie powinna być powodem do wstydu. Często jednak pacjentki nie informują lekarza o swoich problemach...

Zapach w domu to nie kwestia przypadku – jak wybrać ten odpowiedni?

Ładny zapach w czterech kątach pozwoli domownikom cieszyć się wspaniałą atmosferą oraz bezkompromisowym wypoczynkiem. Jak wybrać najlepszy odświeżacz powietrza...
- Reklama -

Sprzątanie po remoncie? Zleć to profesjonalistom!

Sprzątanie po remoncie – jak się za to zabrać? Przede wszystkim warto kierować się kilkoma zasadami. Koniecznie trzeba zacząć od...

Dbaj o swój słuch każdego dnia! 5 sposobów, by uniknąć problemów ze słuchem

Uszy to jedna z ważniejszych części ciała dla człowieka. Odpowiednia troska o słuch powinna być wdrażana codziennie. Jako odbiorcy...

Polecamy!

Strzykawki Luer Lock – jak są zbudowane?

Piękna, gładka oraz jędrna skóra to prawdopodobnie marzenie każdej...

Problemy urodowe po 50

Problemy urodowe dotyczą twarzy i ciała w każdym wieku;...
- Reklama -

Powinno Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Zachęcamy do przeczytania