niedziela, 18 lutego, 2024
Zdrowie Suchość pochwy w połogu

Suchość pochwy w połogu

-

- Reklama -

Suchość pochwy po ciąży nie powinna być powodem do wstydu. Często jednak pacjentki nie informują lekarza o swoich problemach z niedostatecznym nawilżeniem pochwy. W rzeczywistości, tego typu dolegliwości są naturalne dla kobiet w różnym wieku, a co więcej – są też łatwe w leczeniu. Jak poradzić sobie z suchością pochwy w połogu?

Połóg – najważniejsze informacje

Połóg to okres, w którym ciało regeneruje się po urodzeniu dziecka. Najczęściej trwa on od 6  do 8 tygodni, w trakcie których dochodzi do szeregu zmian w obrębie organizmu. Mowa tu chociażby o cofaniu się zmian ciążowych, wydaleniu łożyska czy obkurczaniu się niektórych narządów np. macicy. W czasie połogu organizm goi również ewentualne rany powstałe podczas porodu.

Nagłe zmiany fizyczne są powodem wystąpienia dyskomfortu psychicznego, ogólnego zmęczenia i utrudnionego funkcjonowania. Suchość pochwy po porodzie jest jednym z objawów wyżej wymienionego procesu. Nagła regulacja hormonów, w połączeniu z dużym wysiłkiem organizmu sprawia, że uczucie pieczenia i swędzenia okolic intymnych może być coraz większa.

Należy mieć świadomość, że suchość pochwy nie jest jedynie drobną niedogodnością. Nieleczona może być powodem wystąpienia infekcji. Właśnie dlatego nie należy jej ignorować.

Suchość pochwy po porodzie – dlaczego rzadko się o niej mówi?

Po ciąży wiele kobiet chce szybko wrócić do dawnej formy, również w kontekście seksualnym. Nie bez powodu lekarze zalecają powstrzymanie się przed współżyciem do końca połogu. Suchość pochwy po porodzie może bowiem odbić się negatywnie na życiu seksualnym. Uczucie bólu w trakcie seksu jest nie tylko przykre, ale też obciążające psychicznie. Właśnie dlatego, warto poczekać kilka tygodni, aż poziom estrogenów osiągnie właściwy poziom.

Tego typu niedogodności można jednak zredukować, korzystając z preparatów nawilżających pochwę. Można je otrzymać od ginekologa, a także zakupić delikatniejsze maści na suchość pochwy bez recepty. Nie powinno się więc wstydzić w przypadku pojawienia się tego typu objawów.

Jak poradzić sobie z suchością pochwy w połogu?

Suchość pochwy jest schorzeniem, które można łatwo wyleczyć. W tym celu należy sięgnąć po preparaty o działaniu nawilżającym, które redukują dyskomfort. Maść czy globulki na suchość pochwy powinny zawierać kwas hialuronowy, ponieważ:

  • substancja naturalnie występuje w organizmie,
  • działa nawilżająco i regenerująco,
  • wspomaga gojenie się ran po podłogowych,
  • jest bardzo dobrym lubrykantem,
  • nie uczula i nie podrażnia błon śluzowych.

Oprócz kwasu hialuronowego, preparat na suchość pochwy powinien mieć też w składzie produkty o działaniu łagodzącym. Może być to pantenol, wyciąg z aloesu lub ekstrakt z rumianku.

Suchość pochwy po połogu to częsty objaw towarzyszący regeneracji organizmu. Tego typu problem nie powinien być więc powodem do wstydu. Ginekolog może przepisać pacjentce maści, które pozwolą szybko wyleczyć problem. Warto więc zgłosić się do lekarza jak najszybciej, jeśli zauważa się u siebie wyżej wymienione dolegliwości.

Ostatnie wpisy

Muszle ostryg w diecie kur – dlaczego warto je stosować?

W ostatnich latach coraz większą uwagę przywiązuje się do naturalnych metod wspomagania zdrowia i produktywności zwierząt hodowlanych. Jednym z...

Prowadzisz nowoczesny gabinet kosmetyczny? Dlaczego współpraca ze sklepami on-line to dobry pomysł?

Prowadzenie nowoczesnego gabinetu kosmetycznego może być dochodowym biznesem. Wystarczy zadbać o to, żeby w takim miejscu był dobry dostęp...

Spirala antykoncepcyjna – charakterystyka, zalety i przeciwwskazania

Jedną z metod antykoncepcyjnych jest wkładka wewnątrzmaciczna, czy inaczej spirala antykoncepcyjna. Rozwiązanie to jest dobrą opcją dla kobiet, które...

Jak usunąć ciężkie zabrudzenia z dywanów i wykładzin?

Dywany i wykładziny powszechnie stosowane są w biurach i mieszkaniach celu poprawienia wyglądu pomieszczeń, lecz także zabezpieczenia oryginalnej, często...
- Reklama -

Opakowania do zgrzewu – dlaczego warto?

Jak zapakować danie na wynos, aby nie straciło swoich walorów smakowych i bezpiecznie dotarło do klienta? Doskonałym rozwiązaniem są...

Naderwanie stawu skokowego – jak wrócić do pełnej sprawności?

Choć uchodzi za typowo koszykarski uraz, to może przydarzyć się każdemu i to zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie. Wystarczy...

Polecamy!

Muszle ostryg w diecie kur – dlaczego warto je stosować?

W ostatnich latach coraz większą uwagę przywiązuje się do...

Prowadzisz nowoczesny gabinet kosmetyczny? Dlaczego współpraca ze sklepami on-line to dobry pomysł?

Prowadzenie nowoczesnego gabinetu kosmetycznego może być dochodowym biznesem. Wystarczy...
- Reklama -

Powinno Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Zachęcamy do przeczytania