środa, 19 października, 2022
Zdrowie Suchość pochwy w połogu

Suchość pochwy w połogu

-

- Reklama -

Suchość pochwy po ciąży nie powinna być powodem do wstydu. Często jednak pacjentki nie informują lekarza o swoich problemach z niedostatecznym nawilżeniem pochwy. W rzeczywistości, tego typu dolegliwości są naturalne dla kobiet w różnym wieku, a co więcej – są też łatwe w leczeniu. Jak poradzić sobie z suchością pochwy w połogu?

Połóg – najważniejsze informacje

Połóg to okres, w którym ciało regeneruje się po urodzeniu dziecka. Najczęściej trwa on od 6  do 8 tygodni, w trakcie których dochodzi do szeregu zmian w obrębie organizmu. Mowa tu chociażby o cofaniu się zmian ciążowych, wydaleniu łożyska czy obkurczaniu się niektórych narządów np. macicy. W czasie połogu organizm goi również ewentualne rany powstałe podczas porodu.

Nagłe zmiany fizyczne są powodem wystąpienia dyskomfortu psychicznego, ogólnego zmęczenia i utrudnionego funkcjonowania. Suchość pochwy po porodzie jest jednym z objawów wyżej wymienionego procesu. Nagła regulacja hormonów, w połączeniu z dużym wysiłkiem organizmu sprawia, że uczucie pieczenia i swędzenia okolic intymnych może być coraz większa.

Należy mieć świadomość, że suchość pochwy nie jest jedynie drobną niedogodnością. Nieleczona może być powodem wystąpienia infekcji. Właśnie dlatego nie należy jej ignorować.

Suchość pochwy po porodzie – dlaczego rzadko się o niej mówi?

Po ciąży wiele kobiet chce szybko wrócić do dawnej formy, również w kontekście seksualnym. Nie bez powodu lekarze zalecają powstrzymanie się przed współżyciem do końca połogu. Suchość pochwy po porodzie może bowiem odbić się negatywnie na życiu seksualnym. Uczucie bólu w trakcie seksu jest nie tylko przykre, ale też obciążające psychicznie. Właśnie dlatego, warto poczekać kilka tygodni, aż poziom estrogenów osiągnie właściwy poziom.

Tego typu niedogodności można jednak zredukować, korzystając z preparatów nawilżających pochwę. Można je otrzymać od ginekologa, a także zakupić delikatniejsze maści na suchość pochwy bez recepty. Nie powinno się więc wstydzić w przypadku pojawienia się tego typu objawów.

Jak poradzić sobie z suchością pochwy w połogu?

Suchość pochwy jest schorzeniem, które można łatwo wyleczyć. W tym celu należy sięgnąć po preparaty o działaniu nawilżającym, które redukują dyskomfort. Maść czy globulki na suchość pochwy powinny zawierać kwas hialuronowy, ponieważ:

  • substancja naturalnie występuje w organizmie,
  • działa nawilżająco i regenerująco,
  • wspomaga gojenie się ran po podłogowych,
  • jest bardzo dobrym lubrykantem,
  • nie uczula i nie podrażnia błon śluzowych.

Oprócz kwasu hialuronowego, preparat na suchość pochwy powinien mieć też w składzie produkty o działaniu łagodzącym. Może być to pantenol, wyciąg z aloesu lub ekstrakt z rumianku.

Suchość pochwy po połogu to częsty objaw towarzyszący regeneracji organizmu. Tego typu problem nie powinien być więc powodem do wstydu. Ginekolog może przepisać pacjentce maści, które pozwolą szybko wyleczyć problem. Warto więc zgłosić się do lekarza jak najszybciej, jeśli zauważa się u siebie wyżej wymienione dolegliwości.

Ostatnie wpisy

Strzykawki Luer Lock – jak są zbudowane?

Piękna, gładka oraz jędrna skóra to prawdopodobnie marzenie każdej kobiety. Równy koloryt oraz optymalne nawilżenie nadają twarzy świeży, promienny...

Problemy urodowe po 50

Problemy urodowe dotyczą twarzy i ciała w każdym wieku; ich rozpoznanie jest niezwykle istotne w celu zastosowania odpowiedniej pielęgnacji...

Suchość pochwy w połogu

Suchość pochwy po ciąży nie powinna być powodem do wstydu. Często jednak pacjentki nie informują lekarza o swoich problemach...

Zapach w domu to nie kwestia przypadku – jak wybrać ten odpowiedni?

Ładny zapach w czterech kątach pozwoli domownikom cieszyć się wspaniałą atmosferą oraz bezkompromisowym wypoczynkiem. Jak wybrać najlepszy odświeżacz powietrza...
- Reklama -

Sprzątanie po remoncie? Zleć to profesjonalistom!

Sprzątanie po remoncie – jak się za to zabrać? Przede wszystkim warto kierować się kilkoma zasadami. Koniecznie trzeba zacząć od...

Dbaj o swój słuch każdego dnia! 5 sposobów, by uniknąć problemów ze słuchem

Uszy to jedna z ważniejszych części ciała dla człowieka. Odpowiednia troska o słuch powinna być wdrażana codziennie. Jako odbiorcy...

Polecamy!

Strzykawki Luer Lock – jak są zbudowane?

Piękna, gładka oraz jędrna skóra to prawdopodobnie marzenie każdej...

Problemy urodowe po 50

Problemy urodowe dotyczą twarzy i ciała w każdym wieku;...
- Reklama -

Powinno Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Zachęcamy do przeczytania