Mierniki i rejestratory danych znajdują zastosowanie w rozmaitych gałęziach przemysłu. Niezbędne są wszędzie tam, gdzie należy zapewnić określone warunki do przechowywanych produktów. Jest to szczególnie istotne w przypadku branży spożywczej czy farmaceutycznej. W osiągnięciu tego celu wysoce przydatny może okazać się termohigrometr przemysłowy, który mierzy nie tylko temperaturę, ale także wilgotność powietrza. Jest to o wiele bardziej praktyczne rozwiązanie, gdyż najczęściej oba te parametry są ze sobą ściśle powiązane.
Główne zadania termohigrometrów
Podstawowe modele łączą w sobie funkcje zwykłego termometru i higrometru oraz są wyposażone w specjalny czujnik odpowiedzialny za wykonywanie pomiarów. W zależności od naszych preferencji możemy wybrać termohigrometr z wewnętrznymi lub zewnętrznymi czujkami. Pod wieloma względami drugi wariant jest o wiele bardziej funkcjonalny. Ponadto niektóre modele oferują możliwość dowolnej wymiany zewnętrznych sond w zależności od naszych potrzeb. Miernik tego typu jest oczywiście o wiele bardziej wszechstronny. Niezależnie od sposobu pomiaru danych, wszelkie informacje zostają zapisane w pamięci urządzenia. W przypadku modeli radiowych można przesłać je na zewnętrzny dysk lub do chmury IT. Termohigrometry mogą stale mierzyć warunki panujące w danym pomieszczeniu – w razie jakiejkolwiek awarii automatycznie poinformują właściwą osobę. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim ilością oferowanych funkcji. Jeżeli dysponujemy odpowiednim budżetem, zapewne warto zainwestować w bardziej wszechstronne modele, które będą mierzyły nie tylko wilgotność powietrza i temperaturę.
Jak wybrać najlepszy termohigrometr?
Przede wszystkim powinien być on w stanie w sposób precyzyjny określić względną i bezwzględną wilgotność powietrza. Pierwszy parametr określa stosunek ilości wody w mierzonym powietrzu w porównaniu do maksymalnej ilości koniecznej do osiągnięcia stanu nasycenia. Natomiast drugi parametr określany jest mianem gęstości bezwzględnej pary wodnej. Wybrany przez nas termohigrometr musi oferować również możliwość dokładnego obliczenia temperatury punktu rosy. Mianowicie chodzi o temperaturę, w której zaczyna dochodzić do kondensacji pary wodnej. Ponadto warto sprawdzić, czy w danych technicznych upatrzonego przez nas modelu znajduje się określenie „bez kondensacji”. Wskazuje ono bowiem, że konieczne jest regularne przenoszenie miernika do suchego miejsca. W przeciwnym razie będzie on stale wskazywał wilgotność na poziomie 100% RH z uwagi na parę wodną, która osiadła na jego powierzchni. Oczywiście solidna obudowa zapewni ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, a stabilność pracy czujników przełoży się na powtarzalność pomiarów. Duży i podświetlany wyświetlacz dodatkowo poprawi wygodę odczytu danych. Żywotność baterii, pojemność zapisu oraz zakres mierzonych temperatur to kolejne czynniki, na które warto zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu. Oprócz parametrów samego urządzenia warto zwrócić uwagę także na towarzyszące mu akcesoria. Mowa tutaj przede wszystkim o odpowiednich kablach USB umożliwiających szybki transfer danych oraz oprogramowaniu ułatwiającym rejestrację i analizę danych na komputerze stacjonarnym czy smartfonie.
Termohigrometr przemysłowy
Termohigrometr przemysłowy przyda się nie tylko do kontrolowania poziomu wilgotności składowanej żywności. Stanowi bowiem również podstawowe wyposażenie firm zajmujących się magazynowaniem i transportowaniem leków. Tego typu produkty muszą być bowiem przechowywane w ściśle określonych warunkach, gdyż w przeciwnym razie mogłyby utracić swoje właściwości. Niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności, stosowanie termohigrometrów pozwala utrzymać wysoką jakość produktów i minimalizuje ryzyko ewentualnych strat.