niedziela, 18 lutego, 2024
Dom i biuro Akcesoria do ogrodzeń panelowych i palisadowych – przegląd produktów

Akcesoria do ogrodzeń panelowych i palisadowych – przegląd produktów

-

- Reklama -

Planując postawienie ogrodzenia panelowego lub palisadowego, powinniśmy pamiętać o wszystkich jego elementach. Każdy z nich ma bowiem wpływ na efekt końcowy oraz na ostateczny koszt całego przedsięwzięcia.

Akcesoria do ogrodzeń – czyli co?

Akcesoria do ogrodzeń to wszystkie elementy, bez których niemożliwy byłby montaż ogrodzenia. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju śruby, nakrętki, obejmy, uchwyty, łączniki, podstawy do słupków czy nakładki. W dziale z akcesoriami często znajdziemy również zamki czy zawiasy do furtek oraz ozdobne detale wykończeniowe. Poniżej przedstawiamy krótki przegląd akcesoriów do ogrodzeń panelowych i palisadowych.

Obejmy i ich zastosowanie przy montażu ogrodzeń

Bardzo ważną grupą akcesoriów do ogrodzeń są obejmy, gdyż to dzięki nim możliwe jest łączenie poszczególnych paneli oraz montowanie ich do słupków. Ze względu na miejsce i charakter zastosowania obejmy dzielimy na:

  • obejmy startowe/końcowe – stosowane do zamocowania panelu lub palisady z jednej strony słupka,
  • obejmy środkowe/przelotowe – wykorzystywane do mocowania paneli z dwóch stron słupka,
  • obejmy narożne.

Innym kryterium podziału obejm jest ich kształt, gdyż musi być on oczywiście dopasowany do kształtu słupka, do którego montowane są panele/palisady. W tym przypadku wyróżniamy obejmy okrągłe i kwadratowe.

Oprócz wspomnianych podziałów poszczególne obejmy różnią się też rozmiarem, kolorem oraz sposobem wykończenia (najczęściej są ocynkowane lub ocynkowane i malowane proszkiem). Planując montaż ogrodzenia, musimy pamiętać o tym, by dobrać je zgodnie z przeznaczeniem.

Śruby, nakrętki, podkładki, uchwyty

Niezależnie od tego, czy chodzi o montaż ogrodzenia panelowego, czy ogrodzenia palisadowego same obejmy nie wystarczą. Niezbędne będą również śruby, podkładki i nakrętki. Często są to tzw. śruby i nakrętki zrywalne, uniemożliwiające rozkręcenie płotu i chroniące nas przed wizytą niechcianych gości na posesji.

Szerokie zastosowanie znajdują także tzw. dystanse (w przeciwieństwie do pozostałych elementów, często wykonane z PCV), zwane książeczkami. Ułatwiają one łączenie obejmy z panelem lub palisadą i przyczyniają się do tego, że jest ono bardziej stabilne. W tym miejscu warto dodać, że obejmy są zazwyczaj oferowane w kompletach ze śrubami, nakrętkami, nakładkami oraz książeczkami.

Ważnym akcesorium do montażu ogrodzeń są uchwyty stosowane w panelach i palisadach oraz łączniki. Te ostanie mają zastosowanie zbliżone do obejmy, gdyż pomagają połączyć panel/palisadę ze słupkiem (nie są jednak montowane wokół niego, lecz do krawędzi). W przypadku słupków metalowych najczęściej mamy do czynienia z łącznikami typu „T”. Jeśli zaś chodzi o słupki murowane, to w ich przypadku można stosować łączniki typu „O”. Przykładem łączeń w ogrodzeniach panelowych i palisadowych są również różne rodzaje zawijek oraz klipsy z blaszką.

Pozostałe akcesoria ogrodowe

Do akcesoriów ogrodzeniowych zaliczane są także elementy, takie jak klamki, zawiasy i zamki do drzwi i furtek, zadaszenia nad furtkami czy skrzynki na listy. Często mają one ozdobny, przykuwający uwagę design. Niekiedy jest jednak dokładnie na odwrót – projektowane są tak, by być, jak najmniej widoczne i zlewać się z linią ogrodzenia, nie psując tym samym jego prostej, nowoczesnej formy (dotyczy to zwłaszcza ogrodzeń palisadowych).

Kolejną grupą produktów zaliczanych do akcesoriów ogrodzeniowych są elementy wspomagające mocowanie słupków (podstawy słupka oraz kotwy wbijane w ziemię) oraz podmurówek (uchwyty do podmurówek). Nie wolno również zapomnieć o tzw. daszkach ochronnych na słupki (nazywanych również kapturkami lub nasadkami) oraz o zaślepkach (nasadkach wewnętrznych). Zapobiegają one dostawaniu się wody do wnętrza słupka, zabezpieczając go tym samym przed korozją wewnętrzną.

Podsumowując, akcesoria to ważny element zarówno ogrodzeń panelowych, jak i ogrodzeń palisadowych. Muszą być one dobrze dobrane do pozostałych elementów tego typu ogrodzeń. Bez tego prawidłowy montaż nie będzie bowiem możliwy.

Ostatnie wpisy

Muszle ostryg w diecie kur – dlaczego warto je stosować?

W ostatnich latach coraz większą uwagę przywiązuje się do naturalnych metod wspomagania zdrowia i produktywności zwierząt hodowlanych. Jednym z...

Prowadzisz nowoczesny gabinet kosmetyczny? Dlaczego współpraca ze sklepami on-line to dobry pomysł?

Prowadzenie nowoczesnego gabinetu kosmetycznego może być dochodowym biznesem. Wystarczy zadbać o to, żeby w takim miejscu był dobry dostęp...

Spirala antykoncepcyjna – charakterystyka, zalety i przeciwwskazania

Jedną z metod antykoncepcyjnych jest wkładka wewnątrzmaciczna, czy inaczej spirala antykoncepcyjna. Rozwiązanie to jest dobrą opcją dla kobiet, które...

Jak usunąć ciężkie zabrudzenia z dywanów i wykładzin?

Dywany i wykładziny powszechnie stosowane są w biurach i mieszkaniach celu poprawienia wyglądu pomieszczeń, lecz także zabezpieczenia oryginalnej, często...
- Reklama -

Opakowania do zgrzewu – dlaczego warto?

Jak zapakować danie na wynos, aby nie straciło swoich walorów smakowych i bezpiecznie dotarło do klienta? Doskonałym rozwiązaniem są...

Naderwanie stawu skokowego – jak wrócić do pełnej sprawności?

Choć uchodzi za typowo koszykarski uraz, to może przydarzyć się każdemu i to zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie. Wystarczy...

Polecamy!

Muszle ostryg w diecie kur – dlaczego warto je stosować?

W ostatnich latach coraz większą uwagę przywiązuje się do...

Prowadzisz nowoczesny gabinet kosmetyczny? Dlaczego współpraca ze sklepami on-line to dobry pomysł?

Prowadzenie nowoczesnego gabinetu kosmetycznego może być dochodowym biznesem. Wystarczy...
- Reklama -

Powinno Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Zachęcamy do przeczytania