Zakrzepica to żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, potocznie nazywana zapaleniem żył. Przyczyn schorzenia należy upatrywać głównie w niezdrowym stylu życia (np. braku ruchu, zła dieta). Natomiast ok. 30% zachorowań ma podłoże genetyczne. Warto dodać, że w Polsce z powodu zakrzepicy umiera rocznie ok. 50 tysięcy osób.
Charakterystyka schorzenia
Zakrzepica występuje pod kilkoma postaciami. Należą do nich przede wszystkim zakrzepica żył głębokich (inaczej nazywana trombozą), zakrzepica żył powierzchniowych, zakrzepica żył wątrobowych oraz zatorowość płucna. Zakrzepica żył głębokich jest bardzo niebezpieczna, gdyż często może się rozwijać bez jakichkolwiek objawów. Polega na tworzeniu się skrzepów w żyłach głębokich, które następnie mogą się odrywać i wędrować wraz z krwią do serca albo płuc. Zakrzepica żył powierzchniowych to choroba żył powierzchniowych, polegająca na powstaniu w nich skrzeplin oraz zamknięciu częściowo lub całkowicie odpływu krwi żylnej. Z kolei zakrzepica żył wątrobowych, inaczej nazywana zespołem Bud-Chiari, polega na zablokowaniu odpływu krwi z żył wątrobowych. Zatorowość płucna to natomiast ciężka choroba polegająca na częściowym, bądź całkowitym zamknięciu tętnicy płucnej lub jej rozgałęzień przez skrzepy. Należy podkreślić, że wszystkie postacie zakrzepicy są bardzo niebezpieczne i mogą doprowadzić do zgonu.
Zakrzepica – objawy
Zakrzepica może pojawić się właściwie w każdym wieku, choć najbardziej narażone są kobiety po 60. roku życia. Warto więc znać wszystkie objawy zakrzepicy, by ich nie zbagatelizować, gdyż może zakończyć się to utratą nawet życia.
Objawy mogą być bardzo różne, w zależności od rodzaju zakrzepicy. W przypadku zakrzepicy żył głębokich pojawiają się nawracające bóle nóg. Ból pojawia się zwłaszcza przy ucisku łydki. Obserwujemy też podwyższoną temperaturę, obrzęk, zaczerwienienie, a nawet zsinienie kończyny. Jeśli cierpimy na zakrzepicę żył powierzchniowych, zauważyć możemy z kolei obrzęki nóg, które znikają po nocnym odpoczynku, a także ból i świąd nóg, żylaki i owrzodzenia skóry. Zakrzepica żył wątrobowych objawia się wodobrzuszem, powiększeniem wątroby i śledziony, krwawieniem z żylaków przełyku lub żołądka, obrzękiem obwodowym, a nawet problemami z układem nerwowym. Natomiast następstwem źle funkcjonującej wątroby są pojawiające się toksyny, które zaburzają poprawne działanie centralnego układu nerwowego. Przy zatorowości płucnej pojawiają się duszności, ból w klatce piersiowej o charakterze opłucnowym, ból zamostkowy, krwioplucie, kaszel, gorączka, sinica czy zasłabnięcia.
Zakrzepica – leczenie
Leczenie zakrzepicy może przebiegać bardzo odmiennie, w zależności od typu schorzenia. Przy zakrzepicy żył głębokich leczenie opiera się na podawaniu środków farmakologicznych, w postaci preparatów przeciwkrzepliwych, które hamują powstawanie nowych skrzepów i skutecznie rozpuszczają już powstałe. Oprócz leków często stosowany jest też stopniowany ucisk, zapobiegający zatrzymywaniu się krwi w nogach. W tym celu stosuje się przykładowo rajstopy albo podkolanówki uciskowe. Lekarze sugerują również zmianę stylu życia, czyli wyeliminowanie alkoholu, papierosów oraz stosowanie zbilansowanej diety i dużą dawkę ruchu. Zakrzepicę żył powierzchniowych leczy się poprzez uciskanie, czyli korzystanie z produktów uciskowych, stosowanie leków przeciwzapalnych oraz wykorzystywanie w praktyce powszechnie znanych zasad zdrowego stylu życia. Przy zakrzepicy żył wątrobowych początkowo podaje się leki przeciwzapalne, a jeśli nie są skuteczne to leki przeciwkrzepliwe. Jeśli choroba nie ustaje, pozostaje zabieg angioplastyki i protezowania żył wątrobowych, a w skrajnych przypadkach przeszczep wątroby. Przy zwalczaniu zatorowości płucnej stosuje się leki przeciwkrzepliwe, a w skrajnych przypadkach podejmuje bardziej inwazyjne działania chirurgiczne.
Podsumowując, zakrzepicy absolutnie nie można bagatelizować i w przypadku niepokojących objawów należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem specjalistą. Podczas leczenia farmakologicznego trzeba pamiętać również o zdrowym stylu życia, częstym ruchu oraz rezygnacji z używek i podróży (zwłaszcza długich).
źródło: centrumflebologii.pl – flebolog